Як стати лідером...

ЯК СТАТИ ЛІДЕРОМ І ЩО ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО?


Для того, щоб стати лідером, як відомо, необхідно володіти деякими якостями. Тільки врівноважена, впевнена в собі, цілеспрямована людина, що володіє організаторськими здібностями і здатна приймати рішення, може керувати і управляти. Її по праву називають лідером. Отже, розглянемо всі ці якості по порядку. 
1. Врівноваженість 
Збереження спокою і тверезості думок, навіть в самих критичних ситуаціях - одне з особистих якостей лідера, що дозволяє залишатися на чолі.
Не дозволяйте вивести Вас із себе нікому й нічому. Постарайтеся виключити зі свого життя максимум негативного. Це можуть бути речі, які Ви чомусь зберігаєте, але які як-то заважають. Це можуть бути люди, які неприємні. Постарайтеся спілкуватися з тими, хто Вам приємний. Як би жорстоко це не звучало, але під час спілкування з людьми, які постійно скаржаться на життя, ниють, ми самі вбираємо в себе їх проблеми.
Не можна дати єдину для всіх пораду, як бути врівноваженим. Меланхолікам вона не потрібна, а холерикам - навряд чи допоможе. Пам'ятайте, що всі ваші дії повинні керуватися тільки розумом, а не емоціями і, вже точно, не гнівом. Сама банальна і поширена порада: для того, щоб заспокоїтися, порахуйте до 10, 50, 100, а якщо потрібно, в особливих випадках на межі з афектом, то й до 1000. 
2. Твердість 
Умійте сказати «ні». Як часто це потрібно! А ми боючись втратити друга, мати неприємності або просто образити когось, не можемо сказати це просте слово з двох літер.
Пропонуємо розіграти уявний діалог за участю вас і якої-небудь особи, для якої сумлінність обов'язковою не є. І ось вам необхідно щось, що ця особа відмовляється виконувати, але зобов'язана. Виграє той, хто поставить у глухий кут опонента, позбавивши його доводів. Дуже корисна гра. Не використовуйте скарг, звинувачень, погроз. Тільки свою впевненість і інтелект.
Цього ж правила дотримуйтесь і в житті. Ви повинні відстоювати свої права, вміти доводити правоту і говорити «ні». Не піддавайтеся на прийоми, коли тиснуть на вашу жалість, совість або співчуття. Нехай ваше слово буде твердим настільки, що пропадає будь-яка надія. А з нею і «клянчаніе» послуги, виконання якої потягне для Вас занадто великі незручності. І, найголовніше, тримайте самовладання.
Умійте сказати «ні» й самому собі. Фрейд адже говорив про боротьбу, що в нас іде. Пам'ятайте, що не всі ваші слабкості повинні бути задоволені. Це може бути із-за якоїсь загальної справи або просто тому, що це шкодить вам.
3. Уміння приймати рішення 
Нехай ініціативність наповнить життя у всьому. Йдучи до магазину, не думайте купити «чого-небудь». Знайте точно, що Ви хочете приготувати, і які продукти для цього необхідні.
Тренуйте в собі ініціативну людину постійно, ризикуйте. Лідер - він як джерело різноманітних ідей, в ньому закладена та частка креативності, яка дозволяє йому завжди продумувати наперед майбутнє, будувати плани і схеми їх втілення в життя. 
Продумуючи ваші плани (особисті, навчальні, творчі і т. д.), рекомендуємо складати список можливих варіантів дій. Це навчить вас шукати і приймати найбільш оптимальні рішення. Пригнічуйте супутнє роздратування, вчіться адекватно і спокійно оцінювати ситуацію. Вписуйте навіть найнепривабливіші альтернативи і зрозумієте, скільки ж існує завжди варіантів дій. Ось приклад: «Завтра важливий навчальний захід та День народження друга в один час. Що робити? Варіанти:
a. Піти на День народення;
b. Піти на навчальний захід».
Думайте над наслідками і перевагами, яке те чи інше рішення принесе.
4. Цілеспрямованість 
Ставте перед собою чіткі цілі і не чекайте миттєвого їх досягнення. «Без праці не виловиш і рибку зі ставка», тим більше, якщо не знаєш, для чого закинув вудку. Замість «ну що таке можна зробити, щоб отримати собі яку-небудь роботу, та й не таку собі, а ого-го яку!?» Говоріть собі: «Я хочу отримати саме цю роботу, тому що я її заслуговую. А заслуговую її тому, що ... » і продовжуйте необмежену кількість разів, вставляючи свої позитивні якості, яких, напевно, знайдеться дуже багато. Але і цю роботу або підвищення вам ще не дадуть, тому що потрібно все-таки постаратися. Цілеспрямовано і систематично рухайтеся в наміченому напрямку. І знайте, чим чіткіше мета, яку хочете досягти, тим ясніше вимальовується шлях до неї.
Тому слова типу «яку-небудь», «як-небудь», «навіщо-небудь» по можливості виключайте з висловлювань, що характеризують ваші цілі. Тим більше важливим є чіткий виклад плану і цілей іншим людям, тим, з ким ви навчаєтеся або просто членам того колективу, яким збираєтеся керувати. Коротко, чітко, не залишаючи питань - так повинні і Ви. 

5. Відповідальність 
Вчіться визнавати свої помилки і приймати відповідальність не тільки за себе, а й за групу. Намагайтеся все робити самостійно і не перекладати найважливіше на плечі інших. Цим подаєте приклад іншим. Звичайно, розподіл обов'язків, якщо працюнавчаєтеся в колективі, необхідний, але нехай на ваших лідерських плечах буде побільше відповідальності. Це має підштовхнути вас на велику віддачу в діяльності. І не треба давати собі поблажок.
І пам'ятайте, що ви і тільки ви як лідер зобов'язані бути в курсі всього, що так чи інакше причетне до вас і вашої групи, класного колективу, навчального закладу. Вам і тільки вам приймати рішення.
Питання про те, що важливіше: інтереси колективу чи інтереси кожного члена колективу - досить складний. Все залежить від конкретного випадку. А тягар відповідальності лежить на лідері. Тільки йому думати про те, що важливіше. Можна уславитися тираном і отримати нелюбов оточуючих. А потураючи будь-якій примхі, можете втратити своє лідерство разом з повагою. Тут потрібно шукати якусь середню величину, яка буде змінюватися в залежності від зовнішніх значущих умов.
Існує хороший спосіб розвинути в собі почуття відповідальності: необхідно на аркуші паперу написати десять і більше речень, які починаються зі слів «Я несу відповідальність за ... ». Не забороняється вписувати найбільш, на перший погляд, дурні слова. Ця вправа дозволить трохи переосмислити те, за що ви вважаєте себе відповідальним. Причому за уявною простотою криється важливість цієї вправи. Воно може допомогти усвідомити і викорінити бажання завжди виглядати добре для оточуючих. А щоб не викликати відчуття нікчемності, слід ставитися з гумором до цієї вправи. 
6. Організаторські здібності 
Проблеми в будь-якому колективі ведуть до його розпаду, порушення його роботи. Так чи інакше, але настрій у колективі створюється настроєм кожного його члена. Лідерові необхідно гасити всі виникаючі розбіжності. Допомогти знайти спільну мову - досить непросте завдання, але, ви, як лідер, не залишитеся осторонь. Знаючи цих двох людей, помирити їх усіма можливими способами. Якщо це якась робоча група і помирити їх неможливо, розділіть, щоб під час роботи мінімізувати їх контакти.
Але, все-таки необхідно вміти об'єднувати людей. Зробити це можна загальною ідеєю, метою, перспективами. Згуртованість може бути досягнута тільки тоді, коли всі розуміють значення та важливість один одного. Тоді буде і взаємовиручка, і прагнення максимально викластися заради поставленої мети. Це важливо для будь-якого колективу, так чи інакше, але завжди доводиться долати певні труднощі разом, спільно.
Спілкуючись з колективом, ви повинні дізнаватися особистої думки кожної людини, її заняття, пріоритети, хобі, уподобання, соціальні та політичні позиції, цілі в житті. Розподіляти обов'язки в групі потрібно якомога більш продуктивно, з огляду на свої знання про кожного, особисту зацікавленість у виконанні певної діяльності кожної людини. Наприклад, комусь більше до душі творча спрямованість діяльності, на відміну від того, хто більше схильний до точного і послідовного виконання роботи. Але часто буває неможливим врахувати особисті уподобання кожного члена колективу, тоді слід прийняти рішення і призначити виконання якихось обов'язків людини, яка, по-вашому, повинна і може їх виконувати. Але, в цьому випадку, велика ймовірність зустріти невдоволення «призначеного». І тут, зі всією властивою вам зрозумілістю і тактовністю, слід донести до людини те, що важливо для колективу в цілому виконання цієї діяльності і підкріпити свої слова перспективою отримання ним вигоди і, отже, появою у цієї людини зацікавленості.
Уміння об'єднувати і організовувати, безсумнівно, приходить з досвідом. Немає такої навчальної програми, пройшовши яку, можна було б стати чудовим організатором. Це приходить з часом і нерозривно пов'язане з повагою до вас у вашому колективі. Тому потрібно будувати відносини в колективі на основі довіри, взаємоповаги і, що визначає продуктивність діяльності, на основі особистої зацікавленості кожного і колективу в цілому

Немає коментарів:

Дописати коментар